Endometrióza: rozpoznanie príznakov a liečba
Endometrióza je nezhubné, avšak chronické ochorenie: u postihnutých žien sa prejavuje rastom tkaniva podobného výstelke maternice mimo dutiny maternice. To môže viesť k bolestivým príznakom, ktoré nie sú nepríjemné len fyzicky, ale aj emocionálne. Gynekologička Dr. Eva Lunzer-Mühler pre ACTIVE BEAUTY vysvetľuje, aké sú najčastejšie príznaky endometriózy a ako môžu ženy prípadné ochorenie rozpoznať a liečiť ho.
Gynekologička Dr. Eva Lunzer-Mühl vysvetľuje, aké sú možné sprievodné príznaky endometriózy a tiež radí, aká môže byť pri tomto ochorení indikovaná liečba.
Aké sú sprievodné príznaky endometriózy?
Endometriózu spôsobujú bunky podobné výstelke maternice, ktoré kolonizujú vonkajšiu časť maternice. To môže viesť k zápalom, zjazveniu a tým aj k silným bolestiam. Príznaky endometriózy sa rôznia:
Bolesti pri pohlavnom styku
Nemáte chuť na sex? Jedným z prvých a najčastejších príznakov endometriózy sú bolesti počas pohlavného styku. V tomto prípade postihuje endometrium maternicové väzy, ktoré držia maternicu v panve na správnom mieste. V dôsledku toho sa väzy zjazvujú a skracujú, maternica v panve následne mení svoju polohu, čo vedie k bolesti počas pohlavného styku. „Okrem toho sa penis počas sexu často dostáva do priameho kontaktu so zjazveným tkanivom, ktoré je postihnuté zápalovými zmenami v oblasti maternicových väzov a panvy, čo spôsobuje ešte väčšiu bolesť," vysvetľuje gynekologička.
Bolesť pri močení alebo stolici
Endometriózne lézie sa môžu nachádzať aj na povrchu čreva alebo močového mechúra. Endometriálne tkanivo sa zriedkavo vyskytuje aj v orgánoch brušnej dutiny, najmä močového mechúra alebo čriev. Tam spôsobujú bolesti pri močení (tie však môžu byť aj príznakom zápalu močového mechúra) alebo pri stolici. Ak je bolesť výraznejšia počas menštruácie, je to ďalší príznak, ktorý môže eventuálne znamenať endometriózu.
Silné menštruačné bolesti
Častým príznakom endometriózy sú silné bolesti pri menštruácii. Dôvodom je, že u postihnutých žien sa bunky maternicovej výstelky nachádzajú aj vo svalových vrstvách maternice. Tie počas menštruácie tiež krvácajú. Na rozdiel od samotnej maternice však krv nemôže odtekať a hromadí sa v tkanive. To sa zapáli a zjazví. Výsledkom je zväčšenie maternice a jej zjazvenie. Počas menštruácie sa svaly maternice sťahujú, aby vypudili sliznicu v dutine maternice. Práve tento proces v dôsledku zmien na maternici spôsobuje u pacientiek s endometriózou silné bolesti podobné pôrodným bolestiam.
Bolesti v podbrušku
Ďalším príznakom endometriózy môžu byť silné bolesti v podbrušku. Dochádza k nim vtedy, keď sa endometriálne tkanivo prichytáva k panvovej pobrušnici alebo k maternicovým väzom. To následne zasa vedie k zápalovým reakciám a tvorbe jaziev. Výsledkom sú zrasty a jazvy na väzoch, ktoré spôsobujú bolesti v podbrušku.
Vyčerpanie
Mnoho žien myslí v tomto stave hneď na vyhorenie. Avšak vyčerpanie je aj možným príznakom endometriózy, spôsobujú ho silné bolesti a svalové napätie počas menštruácie. Nezriedkavo ženy prirovnávajú bolesti počas menštruácie k pôrodným bolestiam. Vysoká miera bolesti ovplyvňuje celý organizmus. „Mnoho postihnutých žien sa počas tejto fázy cíti mimoriadne vyčerpane a unavene," vysvetľuje Dr. Eva Lunzer-Mühl.
Psychická záťaž
Silné bolesti počas menštruácie pôsobia na pacientky aj psychicky. „Pre silné bolesti sa mnoho postihnutých žien utiahne do seba, najmä počas menštruácie. Pociťujú napätie a cítia sa nepochopené. Najmä vtedy, keď im okolie dohovára, aby sa 'netvárili tak či inak'," vysvetľuje gynekologička. Postihnuté ženy sa tiež často obávajú, že pohlavný styk bude opäť bolestivý a majú strach, že ochorenie im môže spôsobiť neplodnosť. Oba tieto faktory nielenže predstavujú pre ženy psychickú záťaž, ale vplývajú aj na kvalitu vzťahu páru.
Neplodnosť
Ženy trpiace endometriózou majú často obmedzenú schopnosť otehotnieť. Dôvodom, prečo majú problémy s otehotnením, sú ložiská endometriózy vo vajíčkovodoch, ktoré sa následne zjazvia. Zjazvené vajíčkovody môžu sťažovať prirodzené oplodnenie. Častejšie sa vyskytujú aj mimomaternicové tehotenstvá. V tomto prípade sa oplodnené vajíčko neusadí v maternici, ale vo vajíčkovode. Ložiská endometriózy vo vajíčkovodoch potom vytláčajú normálne tkanivo. V dôsledku toho môžu folikuly dozrievať len s ťažkosťami alebo k ovulácii nedôjde vôbec.
Endometrióza: kedy treba vyšetriť príznaky?
Príznaky endometriózy, podľa ktorých ženy najčastejšie samy rozpoznajú ochorenie, sú bolesti počas menštruácie alebo pri pohlavnom styku. Ani jeden z nich by sa nemal považovať za „normu" a v prípade pochybností by mala každá žena konzultovať stav s gynekológom. Viac svetla do stanovenia správnej diagnózy môže vniesť presná anamnéza, t. j. systémový dotaz na zdravotný stav a dôkladné gynekologické vyšetrenie.
Ako sa liečia príznaky endometriózy?
Spôsob liečby endometriózy závisí od závažnosti a rozsahu ťažkostí. V liečbe sa musí zohľadniť aj vek pacientky a fakt, či žena chce otehotnieť. Príznaky endometriózy sa zmierňujú najmä liekmi proti bolesti s protizápalovými alebo protikŕčovými účinkami. Existujú aj iné možnosti liečby, ktoré však musí navrhnúť lekár, pretože každý prípad sa posudzuje individuálne.